
Ja z własnego doświadczenia uważam, że nie jest to niestety łatwe.
Odpowiednie żywienie naszych najmłodszych pociech ma ogromne, wręcz kardynalne znaczenie ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój we wszystkich możliwych sferach - fizycznej, psychomotorycznej, poznawczej.
Odpowiednie nawyki żywieniowe naszych dzieci to właściwie podstawa profilaktyki tzw. „zespołu metabolicznego” w życiu dorosłym. Chodzi tu m.in. o takie sprawy, jak otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, poziom trójglicerydów, cholesterolu etc.
Dbając o prawidłowy rozwój naszych dzieci musimy pamiętać o aktywności fizycznej, która jest nie do przecenienia, ale także o spożywaniu warzyw i owoców. Powinny one występować zarówno w posiłkach głównych, ale również w formie odżywczych przekąsek.
Dbając o prawidłowe odżywianie, budujemy zdrowie naszych dzieci na przyszłość, tę bliską i tę odległą.
Wszyscy oczywiście doskonale wiemy że owoce to cenne źródło wielu witamin, minerałów, a także błonnika pokarmowego. Pamiętajmy o błonniku i dbajmy też o to, by dziecko dostawało do zjedzenia całe owoce, a do picia - wodę. Jest to bardzo istotne, gdyż soki owocowe, dostępne w sklepach często są poddawane obróbce termicznej, a co za tym idzie – pozbawione są błonnika. Ponadto soki takie zawierają duże ilości cukru, w dużej mierze dlatego, że są produkowane na bazie koncentratu.
Dlaczego błonnik jest taki ważny?
Zawartość błonnika ogranicza wchłanianie cukru zawartego w owocach, wpływając na tak zwany indeks glikemiczny. Zwiększenie stężenia glukozy we krwi po spożyciu całego owocu jest stopniowe. Błonnik również skutecznie pomaga likwidować zaparcia u dzieci, a zaparcia u dzieci są zjawiskiem dość częstym, co w łatwy sposób można wyeliminować poprzez odpowiednią dietę.
Powinniśmy pamiętać o owocach, które są uprawiane w bliskim otoczeniu „lokalne”. Niektóre owoce o wybitnym prozdrowotnym potencjale mają krótki sezon wegetacyjny, przykładem są tu owoce jagodowe.
Mrożenie jest powszechnie znane, liofilizacja zdecydowanie mniej, ale to właśnie dzięki liofilizacji możemy podać dziecku owoce nawet zimą, a w ten sposób podać mu te same cenne składniki, w tych samych ilościach, które w sezonie dostarczają owoce świeże.